Du er her

Overtidsbetaling

Spørsmål: Jeg har begynt hos ny arbeidsgiver og jobbet noe overtid, etter konkret ønske fra arbeidsgiver. Vi er enige om lengden av overtiden, men ikke om betalingen. Overtidsbetalingen fremgår ikke av arbeidsavtalen, arbeidsreglementet og virksomheten har ingen tariffavtale. Overtiden har strukket seg frem til kl. 21:00 noen kvelder. Hva gjelder?
Av Anonym
Publisert 18.10.2006 00:10

Så lenge du ikke har noen avtale om dette med arbeidsgiver, sier arbeidsmiljølovens § 10-6 (11) at du har krav på 40 prosent i tillegg til ordinær lønn.

Ellers er det ikke uvanlig å betale 40 prosent av de 2 første timene, 50 prosent av de to neste og deretter 100 prosent.