Leder
Sats på friskliv
Foretak som fungerer bra og der de ansatte trives, kjennetegnes som regel av en bevisst satsing på friskliv og helsefremmende arbeid. Norsk Tipping på Hamar har en egen frisklivskonsulent som koordinerer dette viktige arbeidet blant de ansatte.
Les mer » 08.06.2009
HMS også når det butter imot
"- Endelig har de skjønt det!, lød meldingen fra min gode kollega i bladet. Bakgrunnen for det spontane gledesutbruddet var at næringslivet innbød til topplederkonferanse om HMS. Tenk det, Hedda! Topplederne skal snakke om HMS - og det skal de gjøre en hel dag!"
Les mer » 21.04.2009
Jobb til hverdag og fest
År med oppgang og velstand har gitt arbeidslivet et nytt mantra: Litt mer gøy hver dag. Det foreldede japanske litt bedre hver dag er parkert. Gøy skaper overskudd, samhørighet og lojalitet. Gøy er viktig. Fordi gøy skaper bedre bunnlinje.
Les mer » 04.02.2009
Det grå grenselandet
De færreste verneombud er skikkelig skolert for å møte utfordringene
i vårt moderne arbeidsliv. Hvordan skal verneombudet kunne følge med i det psykososiale
arbeidsmiljøet når halve arbeidsstokken til enhver tid er ute på oppdrag? Hvem
påser at arbeidstidsbestemmelsene overholdes når vi er på reise?
Les mer » 16.12.2008
Sitter du godt på jobben?
Og hvem har valgt ut nettopp denne stolen for deg? Har du gjort det selv, er det en pågående selger som har sørget for det, uten å ofre god ergonomi en eneste tanke? Er dette sjefens bord, unnskyld: stol, fordi sjefen er opptatt av fancy design, og dermed heller ikke har tenkt noe videre over at folk faktisk skal sitte i denne saken?
Les mer » 19.09.2008
Må tåle at det bannes i kjerka
Norsk sykefraværsdebatt koker så altfor fort ned til at arbeidstaker er snill og grei, mens arbeidsgiver har ansvaret for alt mellom himmel og jord.
Les mer » 10.06.2008
Uverdig behandling
Mange norske virksomheter
er totalt avhengige av utenlandsk arbeidskraft for å få hjulene til å
gå rundt. Ja, arbeidsinnvandringen er så å si smøreoljen som gjør norsk
økonomi mer effektiv, uttaler en samfunnsforsker.
Les mer » 11.04.2008
Bedriftshelsetjenesten i endring
Mye taler for at bedriftshelsetjenesten kommer til å gjennomgå store forandringer i årene fremover.
Les mer » 31.01.2008
Den brysomme medarbeidersamtalen
Det nærmer seg årsskiftet, og for mange virksomheter er oppgjørets time kommet.
Les mer » 10.12.2007
Velkommen til HMS-magasinet på nett!
HMS-magasinet tar spranget. Nå har vi laget et spennende og nytt Internettilbud til dere!
Les mer » 20.03.2007



